Skąd się wzięły kody kreskowe? Kto właściwie je wymyślił? Jak wyglądały pierwsze kody kreskowe? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego wpisu już teraz!
- Jaka jest historia kodów kreskowych?
- Jak wyglądały pierwsze kody kreskowe?
- Kiedy zaczęto używać kodów kreskowych w sektorze handlowym?
Kody kreskowe od dawna wykorzystuje się do znakowania towarów, różnego rodzaju produktów, obiektów, a nawet majątku. Kiedy właściwie powstały kody kreskowe i od którego roku zaczęto wykorzystywać je w handlu? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Jaka jest historia kodów kreskowych?
Nowoczesne kody kreskowe pojawiły się już w 1948 roku. Doktorant Politechniki Drexel w Filadelfii – Bernard Silver – zaproponował, aby rozpocząć badania nad systemem, który posłuży do odczytywania informacji o poszczególnych produktach. Podzielił się swoim pomysłem z innym doktorem i nauczycielem, a mianowicie z Normanem Woodlandem. Ten na początek zaproponował szablon z atramentem, który miałby świecić w ultrafiolecie. Dwóch doktorantów zbudowało zatem specjalne urządzenie, które właściwie działało, ale sam system miał problemy z atramentem – a właściwie z jego niestabilnością. Ponadto okazało się, że koszty drukowania wspomnianych szablonów są zbyt ogromne. Mimo tego nie poddali się, aż w końcu 20 października 1949 roku Silver oraz Woodland złożyli patentowy wniosek pod tytułem Urządzenia i metody klasyfikacji.
Jak wyglądały pierwsze kody kreskowe?
Jak właściwie wyglądał pierwszy kod kreskowy? Wzorzec zbudowany był z czterech białych kresek, które umieszczono na ciemniejszym tle. Pierwsza kreska była swego rodzaju punktem odniesienia i to do niej ustalano pozycję trzech pozostałych. Informację kodowano przez obecność lub ewentualny brak jednej czy kilku linii. Takim sposobem można było przypisać kod kreskowy do siedmiu przeróżnych produktów. Oczywiście Woodland i Silver zauważyli, że dodając większą ilość linii, mogą zakodować dużo więcej stanów. Na przykład 10 kresek daje możliwość przypisać kod do aż 1023 towarów.
Niestety jeden z doktorantów – a właściwie Bernard Silver – nie zdążył zobaczyć komercyjnego zastosowania wymyślonych przez siebie kodów kreskowych, gdyż zmarł w 1962 roku. Kilkadziesiąt lat później – dokładnie w 1992 roku aktualny prezydent Stanów Zjednoczonych przyznał drugiemu wynalazcy nagrodę National Medal of Technology. Chociaż dziś bez kodów kreskowych nie wyobrażamy sobie właściwie życia, to warto wiedzieć, że żaden z wynalazców nie dorobił się pieniędzy na swoim patencie, chociaż to właśnie oni wszystko zapoczątkowali.
Kiedy zaczęto używać kodów kreskowych w sektorze handlowym?
W połowie lat 70 stowarzyszenie łańcuchów żywności – NAFC – powołało komitet, którego zadaniem było opracowanie takiego samego kodu dla wszystkich produktów spożywczych. Przy współpracy z firmą McKinsey&Co opracowano 11-cyfrowy kod, który miał służyć do identyfikacji produktów. W międzyczasie ogłoszono przetarg na opracowanie takiego systemu, dzięki któremu będzie można nie tylko odczytywać, ale i drukować kody kreskowe.
Pierwszy system skanujący zaprojektowany przez firmę RCA, która była jednocześnie nabywcą patentu wspomnianych przez nas wcześniej doktorantów, zainstalowano w sklepie w Cincinnat. Kody towarów składały się z okręgów oraz przestrzeni, które miały różną szerokość. Kodów tych oczywiście nie drukowali sami producenci produktów, a doklejali pracownicy sklepu. Niestety napotkano jeden znaczący problem – otóż te okrągłe kody drukowano na małych kawałkach samoprzylepnego materiału za pomocą drukarki atramentowej. Sam zadruk bardzo mocno rozmywał się w każdą stronę i tym samym nie można było go odczytać.
W tym samym czasie Woodland współpracując z firmą IBM, opracował kod, który opierał się na kreskach pionowych. Takie rozwiązanie okazało się bardziej odporne na wspomniane wyżej rozmazywanie. Ostatecznie ten kod UPC został wybrany przez NAFC jako standard. Pierwszy raz ten system użyto w 26 czerwca 1974 roku w sklepie mieszczącym się w Ohio do zeskanowania 10 paczek gumy do żucia.
W Polsce już na początku lat 90. przyjęto kod EAN13. Kilka lat później organizacja EAN oraz UPC rozpoczęli ze sobą współpracować w celu scalenia obu kodów. Dzięki temu powstał system globalny EAN.UCC. W 2005 roku kod ten zmienił nazwę na GS1 Polska za sprawą Centrum Kodów Kreskowych.
0 Komentarzy