Dlaczego warto wprowadzić technologię RFID w swojej firmie? Jakie zalety ma ten system i jak właściwie działa? Szczegóły na temat RFID znajdziesz w dzisiejszym artykule.
- Jak działa technologia RFID?
- Jakie zalety ma system RFID?
- W jakich sektorach przemysłowych sprawdzi się technologia RFID?
RFID to skrót od Radio-Frequency Identification i oznacza identyfikację za pośrednictwem fal radiowych. System tego rodzaju pozwala odczytywać i przesyłać dane. Dodatkowo umożliwia zasilanie chipów w sposób elektroniczny. W zależności od wykorzystanego tagu RFID i chipu dane można odczytać lub zapisać, znajdując się ze skanerem nawet kilkanaście metrów dalej.
Jak działa technologia RFID?
Jak działa system RFID i w jakich sektorach przemysłowych sprawdzi się tego rodzaju system? Zanim odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, z czego w ogóle składa się podstawowa technologia RFID. Otóż system ten zbudowany jest z dwóch elektronicznych układów – czytnika oraz transpondera. Taki czytnik zawiera w sobie następujące elementy:
- generator wielkiej częstotliwości,
- woltomierz – jego zadaniem jest wskazywanie wartości napięcia, które występuje w detektorze,
- rezonans obwodu – element ten posiada również cewkę, która jednocześnie pełni funkcję anteny.
Transponder natomiast to nic innego, jak tag lub znacznik. Składa się z obwodu rezonansowego, który jest oczywiście dostrajany do częstotliwości czytnika i z mikroprocesora. Ten ostatni element za pośrednictwem przełącznika rozwiera lub tłumi rezonansowy obwód.
Wspominaliśmy już, że technologia RFID, a właściwie anteny w niej wykorzystywane emitują fale radiowe i odbierają sygnały z tak zwanych tagów. Następnie sygnały te przekazywane są do czytnika. Sam odczyt jest bardzo szybki – z reguły trwa nie więcej, niż kilkanaście milisekund.
Jakie zalety ma system RFID?
System RFID ma wiele zalet, a najważniejszą jest oczywiście możliwość odczytu i zapisu danych bez konieczności zagwarantowania bezpośredniej widoczności pomiędzy czytnikiem a tagiem. Dzięki temu wszystkie tego rodzaju operacje można bez problemu zautomatyzować i realizować dużo szybciej.
Kolejną zaletą jest możliwość wykorzystania różnych sposobów ochrony danych. Do plusów zalicza się także to, że transpondery RFID zajmują stosunkowo mało miejsca, ale jednocześnie można zapisać na nich dużo więcej informacji.
Dlaczego warto zamienić tradycyjne kody na RFID? Chociażby dlatego, że przy standardowych rozwiązaniach w dalszym ciągu mamy do czynienia z nietrwałymi oznaczeniami. Do wad tradycyjnych kodów kreskowych na etykietach zalicza się również konieczność ręcznego odczytu – i przede wszystkim pojedynczego odczytu. A zatem sama inwentaryzacja nierzadko jest bardzo długa i żmudna.
Jeśli zatem zależy Ci na szybkiej inwentaryzacji, eliminacji pomyłek, ograniczeniu ryzyka kradzieży Twoich produktów czy po prostu automatyzacji rejestracji obrotów magazynowych, gwarantujemy, że technologia RFID spełni Twoje oczekiwania.
W jakich sektorach przemysłowych sprawdzi się technologia RFID?
Gdzie sprawdzi się technologia RFID? Jak już zdążyłeś pewnie zauważyć, będzie świetnym rozwiązaniem dla magazynów, jako alternatywa dla standardowych kodów kreskowych. Oprócz tego coraz chętniej system RFID. Wykorzystywany jest w przemyśle. Nie tylko może ułatwić synchronizację każdego etapu produkcji, ale także pozwala zachowywać ciągłość, jeśli chodzi o dopływ surowców. Tym samym skutecznie ograniczy ewentualne przestoje, które w pewnych sytuacjach mogą przecież wstrzymywać pracę zakładu. Oprócz wspomnianych wyżej sektorów technologię RFID prężnie wykorzystuje się w handlu i logistyce.
Nie zwlekaj i wprowadź system RFID już dziś do swojego przedsiębiorstwa!
0 Komentarzy