fbpx

Jak dbać o głowicę drukarki?

Jak dbać o głowicę drukarki? Zanim odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, czym jest i do czego służy w drukarce etykiet głowica. Szczegóły znajdziesz w dzisiejszym artykule.

  1. Czym jest głowica drukarki?
  2. Czy rozdzielczość głowicy wpływa na jakość zadruku etykiety?
  3. Jak dbać o głowicę drukarki etykiet?

Co to jest głowica i jak dbać o element tego rodzaju? Czy głowica ma wpływ na jakość zadruku etykiety? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury. W dzisiejszym wpisie w skrócie omawiamy wszystkie kwestie związane z głowicami montowanymi w drukarkach etykiet.

Czym jest głowica drukarki?

Czym jest głowica drukarki?Głowica jest częścią drukarki etykiet, która w trakcie działania wykonuje ciężką pracę. Z tego właśnie powodu należy dbać nie tylko o głowicę, ale i całe urządzenie. W innym przypadku głowica szybko się uszkodzi i będzie wymagała wymiany, a to z kolei narazi Cię na przestój i straty.

Wspomniana głowica jest ważna również z innych powodów. Otóż to od niej zależy jakość zadruku na etykiecie. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią głowicę, dopasowując ją do zastosowania.

Ze względu na intensywną eksploatację głowica często szybko się zużywa. Owszem, można temu zapobiec, odpowiednio dbając o element tego rodzaju. Warto jednak pamiętać, aby regularnie wymieniać głowicę. W innym przypadku narazisz się na uszkodzenie całego sprzętu.

 

Czy rozdzielczość głowicy wpływa na jakość zadruku etykiety?

Czy rozdzielczość głowicy wpływa na jakość zadruku etykiety? Otóż odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak. Rozdzielczość głowicy to nic innego jak ilość punktów na cal występujących wzdłuż szerokości tegoż elementu. Do najpopularniejszych rozdzielczości zalicza się 203 DPI, 300 DPI oraz 600 DPI. Pierwszy wariant ma 8 punktów na milimetr, drugi 12, a trzeci 24 punkty na milimetr.

Jaką rozdzielczość głowicy warto wybrać? Wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz od tego, jaki typ etykiety będziesz montował w swojej drukarce. Przy etykietach logistycznych wystarczającym rozwiązaniem będzie głowica o rozdzielczości 203 DPI, głównie z tego powodu, że od etykiet tego rodzaju wymaga się bardziej wytrzymałości aniżeli świetnej jakości druku. Kolejnym powodem, dla którego 203 DPI będzie optymalnym rozwiązaniem do drukowania etykiet logistycznych, są kody kreskowe. Jeśli kod kreskowy zostanie wydrukowany przez urządzenie, którego rozdzielczość wynosi 600 DPI, staje się bardziej gęsty. Tym samym standardowy skaner będzie miał problem z odczytaniem informacji.

Do zaawansowanych projektów poleca się drukarki wyposażone w głowice o większej rozdzielczości. Wybierz 300 DPI lub 600 DPI, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości i czytelności druku. Z reguły elementy o takiej rozdzielczości wykorzystuje się do tworzenia etykiet przemysłowych.

 

Jak dbać o głowicę drukarki etykiet?

Głowica drukarki etykiet jest jednym z najbardziej obciążonych elementów w trakcie pracy. Z tego powodu właśnie część tę tak często się wymienia. Aby jednak ustrzec się przed szybkim zużyciem głowicy czy uszkodzeniem, warto po prostu o nią odpowiednio dbać. Przede wszystkim regularnie czyść głowicę i korzystaj tylko i wyłącznie z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Warto decydować się na te, które wyróżniają się relatywnie wysoką jakością. Ponadto ważne jest optymalne wyregulowanie docisku głowicy. Zwróć również uwagę, aby przechowywać cały sprzęt w odpowiednim miejscu – przede wszystkim nie w wilgotnym pomieszczeniu.

Jak jeszcze dbać o głowicę drukarki do etykiet? Zadbaj o to, aby tor prowadzenia był przez cały czas czysty. Pamiętaj, aby wymieniać wałki dociskowe lub inne elementy, które się uszkodziły. Nie powinno się używać drukarki etykiet, jeśli ta zacznie źle działać. Zepsuty element niekorzystnie wpłynie na działanie innych części, które w takiej sytuacji także szybko się uszkodzą i będą wymagały wymiany. Używaj również czystych materiałów eksploatacyjnych. Zanieczyszczone etykiety z reguły negatywnie wpływają na żywotność głowicy.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button